Najlepsza drukarka 3D ? Zortrax Inventure

Kolejnym dowodem na to, że nasz kraj ma czym się pochwalić na arenie międzynarodowej w dziedzinie technologii jest najlepsza drukarka 3D na świecie stworzona przez Olsztyńską firmę Zortrax. Wszystko zaczęło się od zdobycia funduszy na realizację projektu w Kickstarterze. Obecnie możemy oglądać, to co Zortrax przygotował za te fundusze, a jest to naprawdę kupa dobrej roboty.

Zortrax-inventure

Dzieło Olsztyńskiej firmy zostało dwukrotnie nagrodzone przez największą społeczność druku 3D na świecie jako najlepsza drukarka plug&play w grudniu ubiegłego roku i w kwietniu bieżącego roku jako najlepsza drukarka desktopowa. Jest się czym pochwalić. Druk 3D uważany jest przez wielu jako przyszłość w niemal każdym tego słowa znaczeniu. Obecnie tę technologię wykorzystuje się w motoryzacji, fizyce ale również w medycynie. Przełomowa technologia, jaką jest druk 3D, ciągle się rozwija i pozwala na coraz to ciekawsze działania. W Warszawie ? 26 maja ? pokazana została kolejna polska drukarka 3D polskiego producenta z Olsztyna ? Zortrax Inventure. Niewielka ale funkcjonalna maszyna jest odpowiedzią na potrzebę szybkiego prototypowania oraz produkcji niewielkiej liczby przedmiotów.

W drukarce, co jest bardzo ciekawym faktem, został wykorzystany rozpuszczalny materiał podporowy, z pomocą którego drukowane modele nie trzeba obrabiać ręcznie. Ten termoplastyczny polimer, który używany jest przeważnie do konstruowania podpór to także autorskie dzieło Zortraxa we współpracy z naukowcami z USA. Obecnie firma jest w trakcie składania wniosku patentowego. Materiał można usunąć w specjalnym roztworze, w którym wszelkie niepotrzebne podpory zostają rozpuszczone w przeciągu 2 – 4 godzin. Dzięki temu materiałowi można drukować bardziej skomplikowane obiekty (takie co będą zawierały ruchome elementy lub o skomplikowanej geometrii). Osiągalną przez tą drukarkę wysoką jakość wydruku zawdzięcza się zastosowaniem rozwiązań spotykanych jedynie w większych drukarkach 3D. Zortax Inventure wyróżnia także zamknięta obudowa z filtrem HEPA, która gwarantuje bezpieczeństwo pracy. Podgrzewana komora zapobiega między innymi deformacjom drukowanych modeli. Żeby zapewnić szybką i precyzyjną pracę skonstruowano podwójną głowicę, która zapewnia jednoczesny druk z materiału podstawowego oraz podporowego. Ponadto materiał do druku umieszczony w kartridżu zapewnia łatwiejsze usunięcie i wymianę jego w drukarce.

Dodaj komentarz