Nvidia: GPU oparty na architekturze Pascal

Nvidia zakończyła pracę nad najnowszym procesorem grafiki nowe generacji. Oparty jest on na architekturze Pascal i oznaczony został symbolem GP100. Jeśli ta informacja jest prawdziwa, to Nvidia jest na dobrej drodze by wydać planowo w połowie przyszłego roku swoje nowe karty graficzne z nowym GPU.

nvidia_pascal_board

Na czas obecny GP100 to jedynie gotowy projekt, który teraz musi przeistoczyć się w gotowe fotomaski. To na ich podstawie producent układów scalonych wyprodukuje pierwsze działające próbki inżynieryjne. Czas takiego procesu to około 90 dni. Prace nad GP100 rzekomo zakończyły się już w maju, stąd też według prostych obliczeń Nvidia pierwszych próbek układów scalonych może się spodziewać jakoś w okolicach sierpnia tego roku. Warto również przypomnieć, że od pozyskania takich próbek do uruchomienia masowej produkcji mija zazwyczaj 9 miesięcy (maksymalnie 12).

Sama architektura Pascal ma być wielkim krokiem naprzód dla Nvidii, albowiem nie będzie to zwykłe ulepszenie Maxwella, a zupełnie nowa architektura. Ma ona zapewnić wiele nowoczesnych rozwiązań, wśród których wymienić możemy np. najnowsze wcielenia interfejsów programowania aplikacji (Vulkan, DirecX 12+, OpenCL, itp.). Przy zastosowaniu 16-nanometrowej litografii, inżynierowie Nvidii, będą w stanie upchnąć w krzemowych rdzeniach jeszcze większą liczbę procesorów strumieniowych oraz innych jednostek wykonawczych, co na pewno znacznie wzmocni moc obliczeniową całego układu. Największy obecnie GPU Maxwell to 3072 rdzenie CUDA. Jego następca może spokojnie obracać się w zakresie od 4500 do 5000 rdzeni. Nie można jednak w tym przypadku wykluczyć innych metod, które można wykorzystać do uzyskania znacznego wzrostu mocy obliczeniowej. Musimy także mieć świadomość tego, że procesory oparte na tej architekturze mają wykorzystywać układy pamięci RAM typu HBM drugiej generacji, które mają dać możliwość tworzenia kart graficznych z 16 lub też 32 GB pamięci graficznej o przepustowości od 0,82 do 1 TB/s. Z najnowszych wyliczeń Nvidii karty graficzne oparte na architekturze Pascal mają wykazywać nawet 10 krotnie lepszą wydajność w porównaniu do dzisiejszych rozwiązań. Minimalnie ma być to dwukrotnie lepsza wydajność ( ale to i tak naprawdę sporo).

Dodaj komentarz